in

HarikaHarika SevdimSevdim

Uzmanlara göre seneye de giyer mantığı doğru

“Ayağa tam oturan ayakkabıyı tercih etmeyin!”

Okul alışverişinin olmazsa olmazı da ayakkabılar için uzmanlar satın alırken dikkat edilmesi gereken püf noktaları açıkladı. Söz konusu açıklamada çocuğun hareketlerini kısıtlamayacak, yumuşak, çocuğun ayağına tam oturmayan, arada 1,5 santim boşluğu olan ayakkabıların tercih edilmesi gerektiği belirtildi.

Yanlış ayakkabı seçiminin kronik ağrılara, tırnak problemlerine, nasırlara ve kemik gelişimi sorunlarına yol açabileceği ifade edildi. Okul çağındaki 6 yaşından büyük çocuklarda eğer o yaşa kadar ayağında basma kusuru olmadıysa uygun boyutta ve ayaklarının hareketlerini kısıtlamayacak bir spor ayakkabı kullanmak okul için en doğru tercih olacaktır.

Ekonomik durum iyiyse en az üç çift ayakkabı..

“Eğer ailenin ekonomik durumu buna müsaitse çocuğun en az üç çift ayakkabısı olması gerekiyormuş ve ayakkabılar üç günde bir kullandığı takdirde bir hafta boyunca rahatlıkla sağlıklı ayakkabı kullanımı sağlanmış olur” ifadelerini kullanıldı.

Atalarımızın yaşanmışlıklarının getirdiği bir söylem olan ‘Seneye de giyer’ mantığının doğru olduğu, “temel felsefemiz şu; satın aldığımız ayakkabının iç tabanını çıkarıp çocuğun ayağını üzerine koyduğumuz zaman doğru boyuttaki ayakkabı en uzun ayak parmağının önünde 1 buçuk santim boşluk bırakacak şekilde olmalıdır.” denildi.

Kız çocuklarının özendiği topuklu ayakkabı yanlış!

Ünlü oyuncu Tom Cruise’un çocuğunun topuklu ayakkabı giymesiyle böyle bir modanın başladığını fakat bu durumun çok yanlış olduğu özellikle kız çocuklarının çok küçük yaşlarda annelerine özenerek topuklu ayakkabı giymeye başlamasının yanlış olduğu aktarıldı.

Topukta küçülme, yağlı dokuda incelme sorunları baş gösterebilir

Ayağın topuk kısmı vücut ağırlığının yüzde 60’nı ön kısmı yüzde 40’ı taşır. Ayak ön bölümünün temel amacı yerdeki değişkenliklere ayağın adapte olmasını sağlamaktır. Biz bu oranı topuklu ayakkabı giyerek topuğu yükselterek ayağın ön bölümüne çok fazla yük taşımaya zorlarsak özellikle çocukların ayak ön bölümünün genişlemesi, topukta küçülme ve topuk kemiği saran özel yağlı dokuda incelme gibi geri dönüşümsüz zararlara yol açarız.

Yorum

Bir cevap yazın

Yükleniyor…

0

Yorumlar

yorum

Ne düşünüyorsun?

41 puan
Olumlu Olumsuz

Efsane çizgi filmlerden olan Tom ve Jerry’nin müziklerinin nasıl yapıldığını biliyor musunuz?

Bir delinin Allah'a olan mektubu

Bunu okuduktan sonra “keşke bir deli olsaymışım” diyeceksiniz