in ,

HarikaHarika SevdimSevdim

Neşelenmek için yapmanız gereken 4 şey

Sinirbilim uzmanları neşelenmek için bunları yapmanızı tavsiye ediyor

Neşelenmek için yapmanız gereken 4 şey

Hepimiz zaman zaman karanlık bulutlar içinde kayboluruz. Bazen sebebi çözmemiz gereken bir sorundur ama kimi zaman sebebini bilmeden bile mutsuz yaşıyoruz.

Sinirbilim uzmanları bizleri çabucak neşelendireceğini garanti ettikleri 4 yöntem sunuyor. İşte o yöntemler..

1. Dikkatinizin nerede olduğu çok önemli

Üzgün olmanıza sebep olan şey suçluluk duygusu ya da utanç ise bilmeniz gereken ilk şey şu; Beynimiz bu durumda tamamen yanlış çözüm üretip ödül mekanizmasını devreye sokuyor. Gurur, utanç ve suçluluk beyinde aynı devreleri çalıştırdığı için bundan kurtulmanın tek yolu dikkatinizi bambaşka bir şeye odaklamak.

Uzmanlar kendimize şu soruyu sormamızı öneriyor; ” Hayatımda minnetkârlık duyduğum neler var?”. Minnet duygusu mucizevi şekilde iyi hissetmemizi sağlayabilir çünkü serotonin salgılatıp mutlu ediyor. Yani hayatımızdaki iyi şeyleri gözden geçirmemiz yeterli.

2.Duygunuzu isimlendirin

İlk öneri işe yaramazsa hissettiğiniz duygunun derinine inmeniz gerekebilir. Kötü hissetmenize sebep olan şey ne? Kızgınlık? Stres? Hüzün? Yalnızlık? Kıskançlık? Kaybetme korkusu? Ya da başka bir şey. Bu karanlığın sebebini ortaya çıkarmanız şart. Böyle hissetmenize sebep olan deneyiminizi gözden geçirip anlamlandırdığınızda prefrontal korteks devreye giriyor ve limbik sistemdeki uyarılma azalıyor. Sonuçta deneyime bağladığınız duygunun yoğunluğu da azalmış oluyor.

3. Kara sizin

Önünüzde duran ve size böyle hissettiren mesele çözümsüz görünüyor olsa daana bir çözüm gibi sunacağınız bir şeyler olmalı. Uzmanlar en iyi çözümü bulmanızı önermiyor. Aksine en iyi çözüm zorlu bir çalışmayı gerektireceği için kendinize daha fazla stres yaratmadan basit ve uygulanması kolay bir şey seçebilirsiniz. Seçim yapıp karar vermek, hedefler belirlemek ve onlara uygun ilk adımı atmak beyinde dopamin faaliyetini artırıp olumsuz duyguları elemine ediyor.

4. Sarılın, kucaklaşın

Samimi bir dokunuş ya da kucaklaşma özellikle uzun sürdüğünde oksitosin hormonu salgılanmasını sağlayıp rahatlamış ve mutlu hissetmenize yardımcı olur. Sarılmak, fiziksel acı karşısında bile işe yarayabiliyor.

Yorum

Bir cevap yazın

Yükleniyor…

0

Yorumlar

yorum

Ne düşünüyorsun?

17 puan
Olumlu Olumsuz

İşte yetenek! Fotoğrafları bir çizgi film sahnesinden çıkmışa çeviriyor

Tavsiye kitap: Makinelerin İmparatorluğu