in

Bu ne ya?Bu ne ya?

Midesi kaldırmayan bakmasın! İğrenç Yemekler Müzesi açılıyor

İğrenç ötesi..

Dünyanın ilk İğrenç Yemek Müzesi, 31 Ekim’de İsveç’in üçüncü büyük şehri Malmö’de açılacak. Sergide, dünyanın çeşitli yerlerinde tüketilen ancak ‘iğrenç’ olarak nitelendirilen yemekler yer alacak.

İğrenç Yemek Müzesi’nde çürüyen et, kokan kurt, kurtlu kaşar peyniri, ham boğa penisi, çürük köpek balığı gibi dünyanın en isyan edici lezzetlerini tatma ve görme şansına sahip olacak. Müzede dehşete kapılanlar için aynı binada normal yemekler servis eden bir restoran da var.

3 ay açık kalacak

Üç ay boyunca açık olacağı belirtilen müzede çürüyen et, kokan kurt, ham boğa penisi, çürük köpek balığı, İsveç’ten mayalı ringa balığı, Peru’dan kavrulmuş domuz ve Sardinya’dan gelen kurtlu kaşar peyniri gibi yiyecekler yer alacak.

Müze, daha önce İsveç Helsingborg’ta açılan ‘Başarısızlık Müzesi’ni kuran Dr. Samuel West tarafından kuruldu. West, The Local’a yaptığı açıklamada, ‘Başarısızlık Müzesi’ ile yeni hazırlanan ‘İğrenç Yemek Müzesi’ni kıyaslayarak “Yemek müzesinin etkileşimi çok daha yüksek ve daha interaktif. Başarısızlığı yalnızca bir dereceye kadar hissedebilirsiniz. Fakat eğer gözünüzün önünde çürümüş bir köpek balığı varsa hiç görmemiş olmayı dilersiniz” ifadelerini kullandı.

Müzeyi ‘eğlenceli, ilginç ve interaktif’ olarak tanımlayan West, müzenin aynı zamanda sürdürebilirlik eğilimine sahip olduğunu belirterek “Eğer, böcekler gibi, daha doğa dostu protein kaynaklarını göz önünde bulunduracak olursak, iğrenme kavramına ilişkin fikirlerimizi sogulamalıyız” dedi

Sergide yer alacak yemeklerin çoğunun, kokuyu muhafaza edebilmek adına tıbbi araştırma kavanozlarının içerisinde sergileneceği öğrenildi.

Öte yandan, West, ‘surströmming’ isimli mayalanmış İsveç balığının kokusunu muhafaza etmenin ise oldukça zor olduğunu belirtti: “Kokuyu muhafaza etmeyi defalarca test ettik ancak koku yüzünden neredeyse ofisten atılacaktık. Sanırım çözdük, ancak emin değilim. Bu yüzden geceleri uyuyamıyorum.”

Yemeklerin yarısı her gün değiştirilecek

Sergilenen yemeklerin yaklaşık yarısının her gün değiştirilmesi gerekeceğinden, söz konusu müze pahalı bir etkinlik halini alacak. West, müzeyle ilgili olarak ayrıca “Dürüst olmak gerekirse, bu müze tam bir baş ağrısı” ifadelerini kullandı.

Çürüyen et gibi kokan kurt veya meyve tüketme perspektifi ile dehşete kapılanlar için, aynı binada normalbir restoran var.

İşte müzede sergilenecek yemeklerden bazıları..

Yorum

Bir cevap yazın

Yükleniyor…

0

Yorumlar

yorum

Ne düşünüyorsun?

9 puan
Olumlu Olumsuz
Game of Thrones'un kayıp karakteri geri dönüyor

Game of Thrones’un kayıp karakteri geri dönüyor!

Akıllara zarar girişim.. Sokakta takipçi, beğeni ve yorum satışı..