in

Man Adası Bayrağı’nın anlamı nedir?

Bir türkü tutturmuşuz Man Adası diye..

Uğruna Kemal Kılıçdaroğlu’nun tazminat dahi ödediği meşhur değil iken meşhurlaşmış bir ülkecik Man Adası. İngilizce adı ile Isle of Man..

Man Adası, Britanya Adaları’nın coğrafi merkezinde yer alan bir ada. Bu tarz coğrafi bilgileri Google Dede’den rahatlıkla bulabilirsiniz. Hatta şöyle ki meşhurlaşınca bilgileri daha da bir arttı. Biz bayrak kısmına değineceğiz.

Man Adası’nın bayrağı birçok farklı şekilde yorumlanıyor. Bazıları çok tartışılıyor iken bazıları da eski ansiklopedileri kaynak gösteriyor. (Bknz. Britannica) Hal böyle iken merak buyurdum ve bakınayım dedim nedir ne değildir? İlk edindiğim bilgi ise eski çağlarda kullanılan gamalı haçların bir devamı niteliğinde olduğu. Evet gamalı haçı andırıyor da o bacaklar ne ola ki? Ayak kısmına bakınca da adanın konumundan dolayı bir tarafında İrlanda, bir tarafında İskoçya ve diğer bir tarafında ise İngiltere bulunuyor. Bazı çevreler ise bu duruma şöyle bakıyor. “İrlanda’ya saldırmalıyız, İskoçları tekmelemeliyiz ve İngiltere’ye diz çökmeliyiz onlar bizi yer” İlginç bir şekilde bu fikri benimsedim diyebilirim.

Man adası bayrağı

Haklı olabilirler mi? Sonuçta araştırdığımız da eskiden Manskça dili kullanılan (şimdiler de eski dil çalışmaları yapılıyormuş) Brexit sürecinde oy kullanmayan ama dış işlerinde İngiltere’nin sorumlu olduğu bir adacık burası ve bayrağın bacakları az çok anlamlı hale geliyor diyebilirim.

Diğer bir bilgi ise bacakların saat yönünde döndüğü. Asıl savunulan ise bu.. Güneş sembolünden türetildikleri varsayımını birçok kaynak destekliyor. Lakin o ülkelerin geçmişteki tutum ve davranışlarını tarih kaynakları açıkça belirtiyor. Hatta ve hatta günümüz dizi ve filmleri bu konuları sıklıkla işliyor. Birbirleri ile olan savaşlarını, ihanetlerini ve toprak kavgalarını göz önünde bulundurursak geçmişteki Man Adası sakinleri, bayraklarını da ona göre tasarlamış olabilirler.

Ada ile ilgili çok ilginç bir bilgi de yer alıyor. Adada Birinci Dünya Savaşı döneminde İngilizler’e esir düşmüş olan binlerce Alman ve Avusturyalı askerle birlikte 115 Türk askeri de Man Adası’na gönderilmiş. 1915 yılında Man Adası’na giden askerlerimizden 7’si burada şehit olmuş. Adada bulunan Patrick Kilisesi’nin bahçesine gömülen 7 askerin mezarı 1972’de şehitlik statüsü almış.

Tabi her ülkenin bayrağı Türk Bayrağı gibi anlı şanlı ve destansı bir şekilde ortaya çıkmamıştır. Bende ikinci seçenekte olduğu gibi (“İrlanda’ya saldırmalıyız, İskoçları tekmelemeliyiz ve İngiltere’ye diz çökmeliyiz”) adanın konumu ve geçmiş dış ilişkilerinden doğan politikalar gereği düşünülmüş ve tasarlanmış olduğunu düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Yorum

Bir cevap yazın

Yükleniyor…

0

Yorumlar

yorum

Ne düşünüyorsun?

16 puan
Olumlu Olumsuz
Emlakçı evi satamayınca

Emlakçı evi satamayınca bakın nasıl bir yöntem buldu

Total War: Three Kingdoms'un sinematik fragmanı nefes kesiyo