in

HarikaHarika İnanılmazİnanılmaz

İşte dünyanın en sessiz odası..

İçeride sadece birkaç dakika kalabilirsiniz

Microsoft’un Washington’daki Reymond ofisinde bulunan dünyanın en sessiz odasında sadece birkaç dakika kalabilirsiniz. Bu odanın kurulmasının amacı ise mühendislerin, yeni elektronik ekipmanların yaydığı gürültüyü ölçmek.

Eğer odada yeterince uzun süre kalırsanız, kalp atışlarını hissetmeye, damarlardaki kan akışına, akciğerlere giren ve çıkan havanın ve sağır edici hale gelen kulaklarda bir zil çalmaya başlıyor. Kemikler bile, en ufak bir hareketle, kıkırdaklara sürtünerek rahatsız edici bir gürültü çıkarıyor. Fiziksel ve duyusal dengeyi kaybetmenize yol açan oda Guinness Rekorlar Kitabı’na da girdi.

Kemiklerinizin seslerini bile duyabiliyorsunuz

“Anecoic odası” adı verilen bölme, kulaklara dolgunluk hissi ve bazılarında vızıltı sesleri duyulur. Ortam sesleri son derece düşük olduğu için çok zayıf sesler net bir şekilde duyulabilir. Başınızı döndürdüğünüzde bile, kas ve kemiklerinin hareketlerini hissedersiniz.

Odadaki duvarlar herhangi bir ses yansıtmadığı için hava basıncı da bulunmayan tasarımda, beton ve çeliğin altı kat güçlendirilmiş malzemesi bulunuyor. Aşırı sessizlik elde etmek için, oda dış dünyadan tamamen izole edilmiş. Zemini ise ses emici kablolardan oluşan bir ızgara şeklinde. Tavan ve duvarlara ise ayrıca fiberglas uygulanmış. Bu da ses dalgalarını kırmak için dizayn edilmiş.

Ortam gürültüsü -20,6 desibel

İnşası ise 1.5 yıldan fazla sürmüş. Tüm sesleri engellemek için odayı saracak şekilde ayrıca 12 duvar örülmüş. Her detayı incelikle düşünülen odanın gürültü seviyesi -20.3dBA olduğu biliniyor. Yani odanın ortam gürültüsünün -20,6 desibel olduğu anlamına gelir:

Odaya girenlerin bazıları ise klostrofobi, işitsel halüsinasyonlar, panik atak gibi sorunlar yaşadı.

Yorum

Bir cevap yazın

Yükleniyor…

0

Yorumlar

yorum

Ne düşünüyorsun?

54 puan
Olumlu Olumsuz

Doğaçlama oluşan kamuflajlar şaşırtıyor

Mükemmel bir selfie için ölmek..