İhtiyaçlarınız için en iyi dizüstü bilgisayarı nasıl seçilir?


Hangi dizüstü bilgisayarı satın alacağınıza karar vermek, yüzlerce dizüstü bilgisayar modeli arasından seçim yapabilmek gerçekten zor bir durum. Ve gelişen teknoloji sayesinde tercihlerimizin sayısı da artıyor.

Uygun fiyata kinci el mi yoksa üst düzey bir dizüstü bilgisayar mı gerekli sorusuna cevap verebiliyorsak aslında düğüm çözülür. Bütçeye ek olarak dizüstü bilgisayarınızda yapmayı planladığınız çalışmalar ya da oyun seçenekleri de seçimlerinizi daraltmanıza yardımcı olacaktır.

Peki nasıl bir yöntem belirlemeliyiz? İşte ihtiyaca uygun bir laptop satın almak için bazı ipuçları.

İşletim sisteminizi düşünün.. Windows dizüstü bilgisayarlarda daha fazla seçeneğiniz var, ancak Apple’ın MacBook Pro ve MacBook Air dizüstü bilgisayarları da Windows çalıştırabilir, bu da bu dizüstü bilgisayarları çok yönlülüğünden çekici hale getirir. Ancak, Apple’ın dizüstü bilgisayarlar çok daha pahalıdır. Mac veya PC dizüstü bilgisayar arasındaki bu eski tartışmayı bir tarafa bırakarak ne kadar harcama yapabilirsiniz ve ne gibi özelliklerin gerekli olup olmadığını düşünün.

Bütçenizle başlayın

  • Netbook’lar en ucuz ve en küçük dizüstü bilgisayarlardır ve bunları aslında iş için kullanabilirsiniz ancak çok güçsüz ve sınırlıdır. Ayrıca artık bu cihazlar daha güçlü dizüstü bilgisayarlar ile değiştiriliyorlar.
  • Basit olsun pro değilim diyorsanız; Web tarama ve kelime işlem gibi en temel görevler için uygun fiyata bir laptop tercih edebilirsiniz. Hatta Black Friday gibi indirim günlerinde daha da ucuza alabilirsiniz. Bu fiyata satılan laptoplar genelde 15.6 ” ekran boyutunda ve genelde eski işlemcileri kullanıyorlar.
  • Biraz daha yatırabilirim diyebiliyorsanız daha kaliteli bir laptop satın alabilirsiniz. En çok satılanlar kategorisinde 1500 – 2000 TL gibi fiyattan sunulan bu tarz laptoplar hem hız hem kalite açısından daha çok tercih ediliyorlar.
  • Ben profesyonelim daha iyisi lazım derseniz 1000 $ ya da daha fazla bir fiyata ultra hafif bir dizüstü bilgisayarı tercih edebilirsiniz.

Bir sonraki kriter, dizüstü bilgisayarınızda sizin için en önemli olan şeyin bir kontrol listesini yapmak. 

Bir sonraki dizüstü bilgisayarınızda aramanız gereken özellikleri sıralamak için dizüstü bilgisayarınızı nasıl kullanmak istediğinizi düşünün:

   • TV, müzik ve film izleme gibi özellikler mi arıyorsunuz? Daha büyük ekran boyutları, 15 inç veya daha fazla ve daha yüksek çözünürlük, yüksek tanımlı ekranlar (1920×1800 piksel) gibi laptopları tercih edin. Muhtemelen 750GB veya daha fazla sabit disk gibi tüm medya depolama alanlarınız için mümkün olduğunca büyük bir sabit disk de isteyebilirsiniz. Bir Blu-Ray oynatıcı,, HDMI bağlantı noktaları ve/veya kablosuz TV akışı için uygun laptop mu arıyorsunuz sorusunu sorun.
   • Seyahat ediyorsunuz veya çok sayıda mobil çalışma mı yapıyorsunuz? Bu durumda taşınabilirlik en büyük düşünceniz olacaktır. 13 inç veya daha düşük ekran boyutlarına, 6 saat veya daha fazla bir nominal pil ömrüne bakın. Ayrıca, hareket halindeyken İnternet erişimi için dizüstü bilgisayarınızda bir mobil geniş bantkartı da gerekli.
   • Çok sayıda grafik/multimedya işi yapıyor veya oyun oynamayı mı seviyorsunuz? Büyük, yüksek çözünürlüklü bir ekran, bir sürü bellek (4GB düşük kalır, 8 GB daha iyidir) ve özel bir video grafik kartı, kontrol listesinin en üstünde yer almalıdır. En iyi performans için dört çekirdekli işlemcileri arayın.
   • Performans ve taşınabilirlik dengesi için, 13 veya 14 inçlik ekrana sahip orta boy işlemci (örn. Intel Core i5 işlemci), 4GB veya daha fazla RAM ve 500 GB’lık hafif veya ultra taşınabilir bir dizüstü bilgisayar tercih edin.

Yorumları oku. Kontrol listenizi yaptınız daha sonra, ihtiyaca uyan dizüstü bilgisayarları bulma zamanı. En çok tavsiye edilen dizüstü bilgisayarları görmek için ConsumerSearch gibi genel değerlendirme sitelerine göz atın, ardından özellikleri kontrol listenizle karşılaştırın. Satın alanların ya da düşünce bildirenlerin yorumlarını gözardı etmeyin. Ayrıca Dell ve HP gibi bir çok dizüstü bilgisayar üreticisinin web sitemleri de dizüstü bilgisayarları teknik özelliklerine göre yapılandırmanıza izin verir.

Dizüstü bilgisayarları karşılaştırın. Son olarak, en iyi birkaç seçeneği karşılaştıran bir tablo yapın. İşlemci, bellek, sabit disk, grafik kartı vb. özellikleri olan seçenekleri son seçimi yapabilecek şekilde listeleyin.

Puanlama

13 puan
Olumlu Olumsuz

Yorumlar

yorum

Leave a Comment


Reklam Engelleyici Algılandı!

Web sitemize destek olmak ve hizmete devam etmesi adına lütfen reklam engelleyicileri kapatınız.

Nasıl kapatırım? Yenile

Giriş

Şifreni mi unuttun?

Hesabın yok mu? Kayıt ol

Şifreni mi unuttun?

Hesap bilgilerinizi girin ve şifrenizi sıfırlamak için size bir link göndereceğiz

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası