Günümüzde olsalardı yanına yaklaşılamayacak 5 dinozor


Jurassic World filmlerinin etkisi midir bilinmez ama her zaman ürperten yanlarının kesin olduğu dinozorlara ilgi yapılan kazılardan da elde edilen bilgiler doğrultusundan daha da korkutuyor.

En son bilim dünyasında yer alan haberlerde Arjantin’in San Juan kentindeki Balde de Leyes kazı alanında bir dinozorun sırt, kuyruk ve bacak kemiklerine ait parçalar bulundu. Zaman aralığı tahmini M.Ö. 251 milyon ile 65.5 milyon yıl arasında olduğu belirlendi. Mozaik devirde dinozorların ilk ortaya çıktıkları zaman dilimi olan Trias dönemine ait kalıntılarda keşfedilen dinozorun 10 ton ağırlığında olduğu ve 10 metre uzunluğunda olduğu bilgilerine saptandı.

Bu keşifler ve senaristlerin filmlere uyarladığı dinozorlar gerçekten de günümüzde olsalardı sanıyoruz yaşanması oldukça zor bir hayat bizleri bekliyor olurdu. Peki bu dinozorların en tehlikeliler hangileri? Günümüzde en tehlikeli olanlar ile yan yana durmak hiç de kolay olmazdı.

Bilim dünyası tarafından edinilen bilgilere göre en tehlikeli 5 dinozoru sıraladık. Bakın hangileri ölümcül düzeyde..

Megalania

Komodo ejderini andıran Megalania, 7 metre civarı boya sahip olduğu bilinmekte. Oldukça vahşi olan bu dinozor avını parçalamak için oldukça keskin dişlere sahipti. 40 milyon yıl önce Avustralya’da nesilleri tükenmiştir.

Therizinosaurus

100 santimlik tırnakları ile Moğolistan’da kalıntılarına rastlanılan bu dinozor, o uzun tırnakları yüzünden “Tırpanlı Sürüngen” adı yani Therizinosaurus adı verildi. Uzunluğu tahmini 10 metreyei bulan ve 5 ton civarı ağırlığı olan bu dinozor oldukça kavgacı bir yapıya sahipti.

Spinosaurus 

100 ya da 90 milyon yıl önce Kretase döneminin albiyen katından erken cenomanian katına kadar şimdiki Kuzey Afrika civarında yaşamış olan teropod dinozor cinsidir. Oldukça vahşi olan dinozorun timsahı andıran bir ağız yapısı bulunmaktadır.

Giganotosaurus 

Ortalama ağırlıkları 8 ton civarı ve boyu yaklaşık 6 metre olan bu dinozor etobur dinozorların en sevimsizi. Bacaklarının oldukça kalın olduğu ve başından kuyruğuna kadar yaklaşık 16 metre uzunluğu olduğu bilinmektedir.

Tyrannosaurus Rex

Geldik Kral’a.. T-Rex ismine yani Tiran Dinozorların Kralı ismine yakışır olan Rex, 15 metre boy ortalamasına sahip olduğu elde edilen bilgiler arasında. 15 metre uzunluğun yanında 6 metre genişliği de eklersek üstüne bir de vahşiliği koyarsak oldukça korkutucu bir yaratık olduğu şüpheye yer bırakmaz. Üstelik bu kral kesinlikle her dinozor filminde kendine yer bulur.

Puanlama

30 puan
Olumlu Olumsuz

Yorumlar

yorum

Leave a Comment


Reklam Engelleyici Algılandı!

Web sitemize destek olmak ve hizmete devam etmesi adına lütfen reklam engelleyicileri kapatınız.

Nasıl kapatırım? Yenile

Giriş

Şifreni mi unuttun?

Hesabın yok mu? Kayıt ol

Şifreni mi unuttun?

Hesap bilgilerinizi girin ve şifrenizi sıfırlamak için size bir link göndereceğiz

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası