Gezegenin en sık ziyaret edilen arama motoru Google’ın geçmişi


Ülkemizde internetin sadece Google’dan ve sosyal medya sitelerinden ibaret olduğunu sananları aklımıza, fikrimize getirmeden dünyada en sık kullanılan arama motoru olma özelliğini taşıyan Google hakkında şaşırtıcı ve belkide hiç duymadığınız gerçekleri sıraladık.

İşte alternatifleri bir kenara Google, nasıl kuruldu, ilk adı neydi, ismi nereden geliyor, ilk doodle ne zaman yapıldı gibi soruların cevapları..

googol

Şaşırtıcı ilk gerçek ise Google’ın adı ilk olarak BackRub’tu. İlk kuruluş amacı backlink kontrolü yapmaktı. Bugün kullanılan isim ise 1997 yılında değiştirilmişti.

Google ismi ise Googol’dan türetilmiş ve matematikte 10 üzeri 100 anlamına gelmektedir.

Stanford Üniversitesi’nin ilk index alan sitesi yine Google’dır. Ayrıca üniversite, Google’ın bir sitenin değerini ölçmesine yardımcı olan “PageRank” algoritmasının patent hakkını elinde tutmaktadır.

Google ilk yatırımını ise 1998 yılında Sun Microsystem’in kurucu ortaklarından olan Andy Bechtolsheim tarafından almıştı.

Arama devinin ilk sunucusunda 4 GB’lık 10 tane harddisk vardı ve dış kaplamasında Lego’lar kullanılmıştı. Google bu sunucuyu arama motorunun Index’lenmiş verilerini saklamak için kullanıyordu.

Doodle

İlk Doodle ise 30 Ağustos 1998 yılında yayınladı. İlk Doodle “Burning Man (Yanan Adam)” festivali için tasarlanmıştı.

Google, 2000 yılında dünyanın en iyi arama motoru seçilmişti.

Yahoo!, Google’ın sunduğu satın alma teklifini reddetmiştir. 2002 Yılından sonra akıllanan Yahoo!, Google’ı satın almak için bu kez 3 milyar dolar teklif etmiş ancak Google kabul etmemiştir.

Google’ın Twitter hesabı üzerinden atılan ilk tweet’i “I’m Feeling Lucky” (Kendimi Şanslı Hissediyorum)’dur.

Google ilk 1 Nisan şakasını ise 2000 yılında yapmıştı. Sadece zihninizi kullanarak arama yapabileceğinizi söylüyor, denemeden önce şapka ve gözlük gibi aksesuarlarınızı çıkarmanızı istiyordu. Sayfanın altında elbette bunun bir eşek şakası olduğu belirtiliyordu

İlk oynanabilir doodle ise 2010 yılında Pac-MAN olmuştur. Google’ın tasarım ekibi 1998 yılından bu yana 2 binden fazla Doodle hazırlamıştır.

Google’ın çatı şirketi Alphabet Inc. 2015 yılında kurulmuş ve tüm Google servisleri tek bir şirket altında toplanmıştır. Alphabet Inc. şirketinin internet sitesi “abc.xyz” alan adını kullanmaktadır. Alphabet’in ilk tercihi elbette “alphabet.com” alan adıydı fakat alan adı dolu olduğu için abc.xyz alan adı satın alındı.

Google çalışanlar

2001 ile 2017 yılları arasında Alphabet ve Google 214 satın alım yapmıştır. Bu, şirketin neredeyse her ay bir yeni satın alım yaptığı anlamına geliyor.

Google’ın muhteşem kodlama yeteneklerine sahip geliştiricileri işe alırken kullandıkları foo.bar en gizli Google araçlarından biridir. Bu araç, adaylara kademeli olarak zorlaşan kodlama sorunları üretmektedir.

Google’da yeni çalışmaya başlayan kişiler ”Noogler” (New Googlers) olarak adlandırılırlar. Taktıkları renkli şapka sayesinde Noogler’lar kolaylıkla tecrübeli çalışanlardan ayırt edilebilirdi.

Google, çalışanlarının mesailerinin yüzde 20’sini kendi yan projelerini oluşturmaları için kullanmalarına teşvik etmektedir. AdSense, Google News, Gmail, hatta Orkut bu politikanın sonucunda ortaya çıkmış birer yan projedir.

Google her gün 3.5 milyardan fazla arama sorgusuna yanıt vermektedir. Yıllık ortalama arama sorgusu hacmi 1.2 trilyondan fazladır.

The oxford english dictionary goolge

“Google” sözcüğü Oxford İngilizce Sözlüğü’nde resmen fiil olarak yer almaktadır.

Google, 2017 yılında Mozilla’nın varsayılan arama motoru olmak için yüklü miktarda ödeme yapmıştır.

Google’ın teknoloji temelli bir hayır severlik programı vardır ve bu program Google.org üzerinden yayın yapmaktadır.

Google’ın ilk ofisi, Kaliforniya Menlo Park’da kiralanmış bir garajdı. Şu an Google’ın 50 ülkede toplamda 70’den fazla ofisi bulunmaktadır.

Google’da yiyecek ve içecekler çalışanlara daima yakındadır.

Google’ın kampüslerinden her hafta, Google çalışanlarının kullanması için kampüse yerleştirilen 250 bisikletten 100’ü kaybolmakta veya çalınmaktadır.

Google, Kaliforniya’daki Mountain View’da merkez kampüsü çimlerini biçmek için 2009 yılında bir keçi sürüsü kiralamıştır.

Google, Montain View’da, “GoogleWiFi” adıyla şehir çapında ücretsiz internet sağlamaktadır.

Google doodle ilk ne zaman yaptı

Google Chrome’da internet bağlantısı koptuğunda ortaya çıkan T-Rex dinazoru oyunu “Dino Run”, Google’ın ofisinin bahçesindeki T-Rex dinozorundan esinlenerek ortaya çıkartılmıştır.

Google, sadece 2013 yılında global bir sorundan dolayı yalnızca 5 dakika hizmet veremedi. 5 dakikalık kesinti sonucunda dünya çapındaki internet trafiğinde yüzde 40 düşüş gözlemlendi.

Google’ın noktalar halinde sekmesi, Google’ın o an çalışmakta olan bir eylemi tamamlamaya çalıştığını sembolize etmektedir.

Google Çeviri, dünya çapında 100’den fazla dil için çeviri hizmeti sunan en kapsamlı çeviri aracıdır.

Google’ın Google Haritalar için sunduğu Street View özelliği birçok sokağı görüntülememize yardımcı olur. Bu taramaların hepsi için Google araçlarının toplamda 80 milyon 467 bin 20 km yol kat ettiğini biliyor muydunuz?

Puanlama

25 puan
Olumlu Olumsuz

Yorumlar

yorum

Leave a Comment


Reklam Engelleyici Algılandı!

Web sitemize destek olmak ve hizmete devam etmesi adına lütfen reklam engelleyicileri kapatınız.

Nasıl kapatırım? Yenile

Giriş

Şifreni mi unuttun?

Hesabın yok mu? Kayıt ol

Şifreni mi unuttun?

Hesap bilgilerinizi girin ve şifrenizi sıfırlamak için size bir link göndereceğiz

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası