Geleceğin en kötü meslekleri hangileri?


Dünya değişiyor ve gelişiyorken bazı meslekler köşe döndürüyor, bazıları ise meslek erbabını yeni bir alana yönelmeye zorluyor. Hal böyle iken ilerleyen zamanda hangi mesleklerin yok olacağı da ortaya çıkıyor.

Bizde sizler için hangi mesleklerin yapılamaması gerektiğini derledik.. İşte gelecekte yapılmaması gereken o meslekler..

Baskı ve Ciltleme

baskı ve ciltleme

Kitap ciltleme işini yapan kimseler diğer bir tabirle Mücellit diye adlandırılan ciltçi arkadaşlar için gelecekte ekmek tekneleri bir hayli su alacak gibi gözüküyor. Mücellitler artık demir gönye ve cetvellerini anı olarak rafa kaldıracaklar.

Kapı kapı gezen satış elemanı

kapı kapı gezen satış elemanı

Normal şartlarda satış elemanı şirketlerin üretim ve pazarlama ağı içerisinde çok önemli bir role sahipler fakat artık pazarlama online teknolojilerin hayatımıza girmesi ile değişik bir yön çizmeye başladı. Eskiden kapı kapı su arıtıcı veya farklı ürünler satanları daha az görür olduk. Bu da bu mesleğinde artık miyadını doldurduğunu gösterir nitelikte.

Metal ve plastik makine operatörü

metal makine operatörü

Bu mesleğin evrimleşmesi aslında çok uzun bir zaman almadı ve yerini CNC Operatörlerine bıraktı diyebiliriz. Özellikle plastik eşyaların üretiminde çalışan plastik enjeksiyon ustaları artık hatırı sayılır şekilde kaldılar ve plastik üreten tesisler dışında çalışma alanları kalmadı. Aynı şekilde gelişen teknoloji ile metal makine operatörleri de.

Kanun koyucu

kanun koyucu

Adından da anlaşılacağı gibi bu adamların derdi kanun koymak. Adamlara bu yetkiyi vermişler ve işleri yasa koymak. Neden biteceği ise gündemi takip edenler için oldukça ortada.

Oyun kasiyeri

oyun kasiyeri

Ülkemizde belki gizli saklı olabilir fakat olmadığı söylenen illegal oyun alanlarında masalarda görevli kişilerdir ve gerçekten Türkiye’den ekmek yemeleri oldukça zor. Üstelik internet üzerinden oldukça fazla illegal ya da legal bu tarz oyunlar oynanabiliyor iken..

Çiçek tasarımcısı

çiçek tasarımcısı

Şimdi Hindistan’a gidiyoruz. Bu meslek oradan çıkma ve birçok ayrıntıya da sahip bir meslek.Satın aldığınız çiçekte “aa bunun dizilimi uygun değil” demiyoruz ve gözümüze ne hoş gelirse alıyoruz. İşte aslında onun belirli orantı, denge, proporsiyon, ritim gibi prensipleri var ve bu işi yapan tasarımcılar da artık ekmeklerinden olacak gözüyle bakılıyor.

Radyo spikeri

radyo spikeri

Çok değil bundan 15-20 yıl evvel bir radyo spikerinin bir havası vardı ve oldukça popüler bir meslekti belki de daha öncesinde daha da havalılardı. Fakat mobil yaşam tarzına sahip olduğumuz şu günlerde radyo dinleyenlerin sayısı oldukça az.

Esnaf tarzı mobilyacı

mobilyacı

Dev firmaların seri üretimleri artık “küçük esnaf öldü” cümlesini netleştiriyor. El emeği alın teri ile üretilen kanepeler artık tercih edilmiyor. Ve bu meslek sahipleri de Allah rızkımızı verir deyip üç beş para kazanabilme umudu ile hayata tutunuyor.

Fotoğrafçılık

fotoğraçılık

Bitmesi kaçınılmaz bir meslek daha. Eskiden vesikalık için tek merci olan fotoğrafçılar artık teknoloji ile işlerinin durağan hale geldiğinin farkında. Artık herkes fotoğrafçı bu zamanda. Her gün milyarlarca fotoğraf çekilen bir dünyada yaşıyoruz uyandıralım..

Tekstil çalışanı

tekstil çalışanı

Teknolojinin ağır darbe vurduğu bir meslek daha. Artık otomatik makinelerin yaygınlaşması ile çalışan sayısını azaltan firmalar bu mesleğinde yok olup gitmesine sebep oluyor.

Puanlama

29 puan
Olumlu Olumsuz

Yorumlar

yorum

Leave a Comment


Reklam Engelleyici Algılandı!

Web sitemize destek olmak ve hizmete devam etmesi adına lütfen reklam engelleyicileri kapatınız.

Nasıl kapatırım? Yenile

Giriş

Şifreni mi unuttun?

Hesabın yok mu? Kayıt ol

Şifreni mi unuttun?

Hesap bilgilerinizi girin ve şifrenizi sıfırlamak için size bir link göndereceğiz

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası