Dünyanın en lezzetli balı kabul edilen Gurung Balı’nın nefes kesen avcılığı..


Dünyanın en lezzetli balı olarak gösterilen Gurung Balı, ‘bal avcıları’ tarafından yüksek dağlardan ilkel yöntemlerle toplanıp sofralara geliyor. İşte her yıl onlarca bal avcısının canına mal olan o balın hikayesi…

Dünyanın en lezzetli balı Nepal’in yüksek dağlarından olan Nakal Gurung dağının keskin yamaçlarına petek yapan arılarınca yapılıyor. Ancak o balı toplayıp sofralara getirmek hiç de kolay değil. ‘Bal avcıları’ yılda iki kez hayatlarını riske atarak ilkel yöntemlerle 250 ton bal topluyor. Tabii ki bu sırada arı sokmaları ya da yüksekten düşme nedeniyle her yıl ölümler yaşanıyor.

Nepal’de derin vadilerden ve yeşil ormanlarından hemen sonra başlayan yüksek Nakal Gurung dağının yamacına yuva yapan bal arıları, ilkbahar boyunca peteklerini değerli bal ile dolduruyor.

Ardından Himalaya kayalıklarındaki dünyanın en büyük kovanlarındaki balı toplamak için ‘bal avcıları’ olarak adlandırılan köylüler için av sezonu başlıyor.

Sadece ip, merdiven ve sopa ile..

Petekler dolunca insanlarla arılar arasında ölümüne bir savaş da başlıyor. Köylüler, peteklerdeki eşsiz lezzete sahip balı toplamak için onlarca metre yükseklikteki kovanlara tırmanıyor. Üzerlerine hiçbir koruyucu kıyafet de giymeyen Nepal köylüleri, dağcıların bile çıkarken iki kere düşüneceği türden yüksekliklere tırmanıyorlar. Üstelik sadece ip, merdiven ve ellerinde sopa ile…

Yılda iki kez tekrarlanan bal avı için yerliler hayatlarını riske atmaktan çekinmiyorlar…

Dünyanın en fakir ülkelerinden birisi olan Nepal için inanılmaz değerli

Dünya’nın en yüksek noktası olan Everest Dağı’na da ev sahipliği yapan ülke, dünyanın en fakir ülkelerinden biri. Nepal’den çıkan bal ise dünyanın en lezzetli balı olarak bilindiğinden ötürü ülke için inanılmaz değerli.

İngiliz fotoğrafçı Andrew Newey, yüksekliğiyle ünlü Himalaya Dağları’nın eteklerinde yuva yapan arıların dev kovanlarından bal toplayan köylüleri fotoğrafladı. Yüzyıllardır bir gelenek haline gelen bu bal toplama girişimi ne yazık ki arıların sayısının azalmasından dolayı kısa süre sonra tarihe olabilir…

‘Bal avcıları’ yılda iki kez hayatlarını riske atarak ilkel yöntemlerle 250 ton bal topluyor. Tabii ki bu sırada arı sokmaları ya da yüksekten düşme nedeniyle her yıl ölümler yaşanıyor.

İşte Newey’in objektifinden bal avcıları..

Puanlama

14 puan
Olumlu Olumsuz

Yorumlar

yorum

Leave a Comment


Reklam Engelleyici Algılandı!

Web sitemize destek olmak ve hizmete devam etmesi adına lütfen reklam engelleyicileri kapatınız.

Nasıl kapatırım? Yenile

Giriş

Şifreni mi unuttun?

Hesabın yok mu? Kayıt ol

Şifreni mi unuttun?

Hesap bilgilerinizi girin ve şifrenizi sıfırlamak için size bir link göndereceğiz

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası