in

Apple neden değer kaybediyor?

Microsoft kısa süreliğine de olsa Apple’ı geride bıraktı

Apple hisseleri

Microsoft 753 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak, 746 milyar dolar değere gerileyen Apple’ı kısa süreliğine de olsa geçmeyi başardı. Peki Apple hisseleri neden günden güne düşmeye devam ediyor? İşte BBC’nin haberine göre Apple’ın piyasa değerinin düşmesinin nedenleri..

Apple Eylül ayında yeni ürünlerini tanıtmıştı. Fakat bu ürünlerin yarattığı heyecanın satışlara da yansıyıp yansımayacağı henüz kesin değil. Son çeyrekte Apple’ın sattığı ürünleri sayısı yatay bir seyirdeydi ve şirketin yıllık yüzde 0-5 arasında öngördüğü yıl sonu ciro artış oranı yatırımcıları tatmin etmedi. Bu da sert bir satış dalgası tetikledi.

Apple da her çeyrekte ne kadar iPhone, iPad ve benzeri ürünler sattığını açıklama pratiğine son vererek piyasaları daha da endişelendirdi, saklayacak bir şeyleri olduğuna dair şüphelere yol açtı. Araştırma şirketi Wedbush Securities’ten Daniel Ives, “Satılan iPhone sayısının açıklanmasına son verilmesi bardağı taşıran son damla oldu” şeklinde konuştu.

Apple, son yıllarda akıllı telefon satışlarındaki yavaşlamaya, telefon fiyatlarını satarak yanıt verdi. Bu da sektör daralırken şirketin rekor karlara ulaşmasını sağladı. Fakat ABD ve dünya çapında ekonominin yavaşlaması beklenirken tüketici harcamalarına dair veriler de karışık mesajlar veriyor.

apple deger kaybediyor

Apple satış tahminleri de endişe içeriyor

Apple yeni iPhone’ların en ucuz versiyonu için 750 dolar talep ederken ekonominin yavaşlaması durumunda riskle karşı karşıya. Şirketin kendi satış tahminleri de bu endişeleri artırıyor.

ApplePay, Apple Music ve App store gibi hizmetler şirket tarafından büyümenin sürdürüleceği yeni alan olarak gösteriliyor. Apple 2020’ye kadar hizmetler cirosunu 50 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Fakat yatırımcıların kafasında çok fazla soru işareti var. Örneğin Apple henüz televizyon ve filmler konusundaki planlarını resmen paylaşmadı. Sağlık sektörüne girme hedefi de hala muğlak.

Creative Strategies pazar araştırma şirketinden Caroline Milanesi ,analistlerin de büyük donanım satışları yerine küçük ve düzenli ödemelerle işleyen bir şirket modeline alışması gerektiğini söylüyor.

Çin endişe kaynağı

Yatırımcılar yılın ilk yarısında borsalardaki yükselişin arkasındaki itici güç olan teknoloji sektöründen çıkıyor. Sektör özellikle son haftalarda bundan çok etkilendi. Fakat Apple hisseleri, 1 Kasım’da Apple yatırımcılarına bilgi notu gönderene kadar bu düşüşten çok etkilenmemişti.

iPhone üreticisi fazlasıyla iyimser değerlemeler, yükselen faizler, kurlardaki dalgalanmalar ve ABD – Çin ticaret ilişkileri gibi piyasalardaki endişelerden de etkileniyor. Özellikle Apple’ın cirosunun önemli bir kısmını oluşturan Çin, Apple’ı izleyenler için bir endişe kaynağı.

Yorum

Bir cevap yazın

Yükleniyor…

0

Yorumlar

yorum

Ne düşünüyorsun?

23 puan
Olumlu Olumsuz

Bernardo Bertolucci hayatını kaybetti

İşte Sara Sampaio ve sevgilisinin umursamaz o halleri

Portekizli model Sara Sampaio fena dağıttı