BayıldımBayıldım SevdimSevdim


Sahurda neler yenirse tok tutar?

İlk sahurumuza kalkacağız ve akla ilk gelen soru “tüm gün nasıl tok kalacağız” oluyor

Oruçlu iken gün boyunca ne yersek su aramayız ve bizi tok tutar? Ramazan’da bu sene 16 saati aşkın süre oruçlu olunacak. Haliyle tok tutan yiyeceklere ve en önemlisi de susuzluğa derman olacak içeçeklere ihtiyaç duyulacak. Peki sahurda ne yemeli, oruçta tok tutan yiyecekler listesinde hangi besinler var?

Sahurda tok tutan ve uzun süre acıkmamanızı sağlayacak en önemli yiyecek yumurta. Tereyağında pişirip tam tahıllı ekmekle tüketirseniz gün boyu açlık hissetmezsiniz. Canan Karatay sahur sofrasının baştacı olarak yumurtayı gösteriyor ve şunları söylüyor; -‘Sahurda 3-4 yumurtayı bol tereyağına kırıp yiyebilirsiniz. Sarısıyla birlikte yenilmelidir. Sahurda yumurta çok önemli. Yağlı çok önemli. Yumurta ve tereyağından aldığınız enerji sizi 24 saat tok tutabilir.

İftar ve sahur sofrasında içilebilecek en iyi çorba kelle paça… Bu çorba besleyici ve sağlıklı olduğu için Ramazan yemeklerinin baş sırasında bulunmalı.

Ramazan pidesi iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezi. Ancak beyaz undan yapılan pide aynı zamanda ‘kan şekerini’ yükselten bir numaralı aktör. Bu kötü yönünü avantaja çevirmenin yolu ise köy tereyağı. Hem iftarda hem da sahurda pideyi tereyağı ile yenebilir.

Sahur sofrasında tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Ancak zeytin hariç.

Sahura kadar uyumuyorsanız azar azar sık sık su ve ayran için yoğurt yiyin. Özellikle evde yapılmış yoğurt çok önemli. Çok tatlı, şeker ve ekmek yememek gerekiyor. Bunları yerseniz vücutta 24 saat etkili oluyor.

Tatlı olarak bir baklava yiyebilirsiniz. Ancak en sağlıklı tatlı güllaçtır. Bir de hoşaf çok önemlidir. Gece boyunca içilebilir, sahurda da iftarda da içilebilir.

Tam tahıllı ya da çavdar ekmeği bulundurun

Sahurda tok tutan yiyecekler listesine uzmanlar ekmeği de koyuyor. Elbette beyaz ekmek değil tam tahıllı ya da çavdar ekmeği öneriliyor. Sahurda yiyeceğiniz iki dilim ekmek ihtiyacınız olan karbonhidrat için bire-bir çözümdür.

Sahurda emilimleri diğer besinlere kıyasla daha yavaş olan, kan şekerini daha yavaş yükselten ve diğer besinlere kıyasla daha fazla tokluk veren besinler tercih edilmelidir. Et, tavuk veya hindi, süt, peynir, yoğurt, yumurta, mercimek vb. kuru baklagiller, bulgur ve sebze gibi besinler ve/veya bu besinlerden oluşan yemekler tüketilmelidir.

Tansiyonunuz yoksa maden suyu

16 saati aşkın süre oruçlu kalacağınız düşünülecek olursa sahur sofranızda doğru yiyecekler kadar doğru içecekler de olmalı. Eğer tansiyon probleminiz yoksa terleme ile vücuttan kaybedilen elektrolitleri yerine koymak için 1 şişe doğal maden suyu için. Her sahurda en az 3 bardak su içmeyi ihmal etmeyin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sevgilisi, kocası ve kendisi tek bir evde yaşıyorlar

Dikkat çekeceğim diye nesli tükenen hayvanları yiyordu